Jak wyczyścić młynek do kawy? ABC pielęgnacji.

Myśląc o perfekcyjnie zaparzonej kawie, często mówi się jedynie o jakości ziarna (niektórzy szukają jedynie ziaren speciality), o jakości wody (np. jej twardości czy PH), odpowiedniej metodzie zaparzania – ekspres, czy metody alternatywne oraz np. poziomie zmielenia kawy. Super ważnym elementem zaparzania kawy jest proces mielenia ziaren. Jednak odpowiedni młynek to dopiero początek. Bardzo istotnym aspektem jest odpowiednia higiena sprzętu- zarówno młynka jak i ekspresu. Jak często czyścić młynek? W jaki sposób? Chemicznie, może mechanicznie? Sprawdźmy to.

Przede wszystkim – miel kawę mądrze…

Oczywiście musimy zacząć od najważniej sprawy – dobrej jakościowo kawy. Pamiętaj, żeby korzystać z lokalnych źródeł, lokalnej palarni lub sprawdzonego importera. Co ciekawe ziarna wysokiej jakości o stopniu wypalenia poniżej drugiego cracku będą dużo mniej szkodliwe dla naszych żaren. Co za tym idzie? Wiąże się to z mniejszą ilością olejków gromadzących się na powierzchni kawy. Kawy o takim stopniu wypału mają również odrobinę większą gęstość, co wiąże się z bardziej równomiernym mieleniem i mniejszą ilością pyłu pozostającą we wnętrznościach naszego młynka. Jest to niezwykle ciekawe zagadnienie nie tylko z punktu widzenia Roastera (wypalacza kawy) ale właśnie użytkownika. Wniosek jest jeden- korzystaj z kawy dobrej jakości (speciality), odpowiednio i równomiernie wypalonej.

Konstrukcja młynka i dlaczego higiena jest ważna?

Zarówno młynek ręczny, jak i automatyczny mają bardzo podobną konstrukcję. W przypadku ręcznego, demontaż żaren umożliwiający czyszczenie zazwyczaj odbywa się przez odkręcenie dolnego żarna poprzez przejście śrubą regulującą mielenie możliwie na jak najgrubsze ustawienie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w młynkach automatycznych, lecz demontowalne żarno to zazwyczaj to górne, niezależne od silnika. Dlaczego higiena młynka jest ważna? Ziarna kawy posiadają w swojej strukturze olejki. Olejki podczas mielenia są uwalniane i osadzają się wszędzie tam, gdzie przebywaj, tj. na ściankach hoppera, między żarnami, w dolnej części młynka, w okolicy miejsca wysypywania. Olej jak powszechnie wiadomo- jełczeje, może pleśnieć. Dokładnie tak samo zachowuje się olej z ziaren kawy. Zepsute olejki potrafią wpłynąć smak a nawet na konsystencję kawy. Jeśli Twój napar jest bardzo kwaśny i gorzki, pozostawia bardzo nieprzyjemny posmak- to znak, że bezzwłocznie musisz wyczyścić swój młynek do kawy.

Jak wyczyścić młynek do kawy krok po kroku:

1. Sięgnij po kryształki do czyszczenia młynków Puly GRIND.
2. Odmierz odpowiednią ilość kryształków (zawsze przeczytaj instrukcję obsługi).
3. Wsyp tabletki do komory mielenia (tam, gdzie zwykle trafiają ziarna kawy).
4. Zmiel porządnie kryształki.
5. Pozostałość po zmielonych kryształkach wyrzuć.
6. Odmierz porcję kawy, zmiel ją i wyrzuć.
7. Ciesz się czystym młynkiem!
8. Opcjonalnie: wyczyść hopper w zmywarce lub ręcznie z osadu na ściankach.

Dokładność i jeszcze raz dokładność

Aby mieć pewność, że nasz młynek jest doczyszczony, zawsze możesz użyć drewnianego patyczka i pędzla do kolby. W większości młynków należy ustawić młynek na najgrubsze możliwe mielenie (nawet poza skalę). Po wysunięciu pojemnika na ziarna dostaniemy pełny dostęp do żaren. Aby nie uszkodzić tych części młynka unikaj metalowych elementów, zastąp je drewnianymi.
James Hoffmann powiedział kiedyś, że “Twój ekspres ciśnieniowy nigdy nie jest zbyt czysty”. Uważamy, że to samo dotyczy młynka. Higiena sprzętów kawowych ro niezbędny element parzenia kawy. Tak abyś mógł/mogła cieszyć się naparem o najwyższej jakości.

Higiena młynka to podstawa!

Jeżeli jesteś prawdziwym smakoszem kawy to pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że najlepszy trunek powstaje ze świeżo zmielonych ziaren- tutaj nie ma co dyskutować. Wiesz również, że “stare” zmielone ziarna, wymieszane z “nowymi” mogą spowodować, że Twoja kawa nie będzie smakowała tak, jak tego oczekujesz. W związku z tym staraj się przecierać-odkurzać wnętrze swojego młynka oraz hopper (zwłaszcza okolice ostrzy!) po każdej operacji mielenia. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się ziaren w głębsze rejony urządzenia, a co najważniejsze – sprawisz, że każda poprawnie zaparzysz kawę.

Czyszczenie młynka do kawy za pomocą tabletek/kryształków

Jednym z najpopularniejszych metod czyszczenia młynka jest regularne używanie tabletek/kryształków. My serdecznie polecamy kryształki do czyszczenia Puly Grind. Przeznaczone do czyszczenia młynków gastronomicznych, jak również do ekspresów automatycznych z wbudowanym młynkiem. Kryształki usuwają pozostałości tłuszczów i pleśni, absorbują oleje i usuwają osady. Nie pozostawiają pyłu i są bezpieczne w użytkowaniu.

Joanna Szataniak

barista | obsługa eventów

joanna@harvestpoland.com

+ 48 600 399 079

Barista Basic grupowy

Kręci Cię świat kawy? Jesteś początkującym baristą, a może niedługo otwierasz swój lokal? Idealne espresso śni Ci się po nocach? A może masz dość rutyny i dlatego chcesz nauczyć się czegoś nowego? Hej! Tu Harvest i zgłaszamy się do pomocy!Barista BASIC to kurs dla Ciebie, Twoich pracowników czy grupy znajomych. Przyjdź i przekonaj się na własnej skórze, czym pachnie i smakuje perfekcyjne espresso, jak teksturować mleko, czy kalibracja młynka jest ważna i wiele więcej.

Barista Basic indywidualny

Spędź cały dzień z doświadczonym trenerem-baristą i naucz się solidnych podstaw profesjonalnego parzenia kawy. Do dyspozycji masz ekspres kolbowy, młynki, wszystkie akcesoria baristy, najlepszej jakości ziarna. Wiedza teoretyczna na kursie przeplatać się będzie ze szlifowaniem umiejętności praktycznych Jeśli chcesz wejść w świat kawy to szkolenie jest dla Ciebie.

Barista PRO grupowy

Spędź cały dzień w szkole baristów na szkoleniu grupowym, na poziomie PRO. Głównym celem szkolenia jest znaczne poszerzenie dotychczasowych umiejętności baristy. Autorski program kursu obejmuje wiedzę mocno specjalistyczną, średnioozaawansowaną oraz podstawy.

Barista PRO indywidualny

Twoja kawowiedza i kawoumiejętności są na naprawdę dobrym poziomie? A może jesteś baristą z powołania i połowę dnia spędzasz parząc kawę? Kurs Barista PRO jest właśnie dla Ciebie. To wydarzenie stworzone przez profesjonalistów dla profesjonalistów oraz ludzi, dla których kawa jest pasją. Indywidualne szkolenie z trenerem-baristą  dopasowane do Twoich potrzeb. Przyjdź i powiększ swoje doświadczenie na poziomie pro.

Alternatywne metody parzenia kawy

Alternatywne metody parzenia kawy – przenieś kawiarnię do swojego domu. Naucz się parzyć kawę jak profesjonalista używając akcesoriów takich jak drip V60, Chemex, french press, kawiarka, syfon czy AeroPress. Dobierz odpowiednie ziarna oraz poziom zmielenia i ciesz się perfekcyjnym naparem u siebie w domu. Kawolubie, zapisz się już dziś!

Kawy

Kawolubie! Świeże ziarna, najwyższa jakość i pasja przesypane do opakowań kawy Harvest. Spróbuj i Ty! Niech moc kawy będzie z Tobą.

Akcesoria kawowe

Masz już dobre ziarna kawy? Czas na akcesoria kawowe! Wybierz swoją metodę, filiżankę czy inny gadżet i dołącz do grona Kawolubów.

Oferta dla firm

Szukasz pomysłu na prezent dla swoich pracowników lub klientów? Personalizowane paczki kawowe i akcesoria zamknięte w eko pudełku. Wpadnij do Harvest.

Vouchery

Szukasz pomysłu na prezent dla swoich pracowników lub klientów? Personalizowane paczki kawowe i akcesoria zamknięte w eko pudełku. Wpadnij do Harvest.

Syropy Monin

Jesteś fanem słodkiej kawy? Lubisz smak karmelu, ciasta czekoladowego czy francuskiej wanilii? Spróbuj kultowych syropów do kawy marki Monin.

Palarnia kawy, szkoła baristów i znacznie więcej!

Cześć! Witamy w Harvest- wyjątkowym miejscu, gdzie wszystkim w żyłach płynie kofeina. To wyjątkowa, polska palarnia kawy, szkoła baristów, sklep - kawa to temat, na którym znamy się najlepiej. Szukasz szkolenia dla baristów na poziomie podstawowym lub zaawansowanym? Interesujesz się alternatywnymi metodami parzenia kawy? Może szukasz specjalistów, którzy przeszkolą Ciebie lub personel w zakresie parzenia kawy, ustawianie młynka, spieniania mleka, podstawowych wzorów latte art? A może masz ochotę na świeżo paloną, dobrą kawę ziarnistą lub mieloną? W takim razie, dobrze, że tu jesteś! Serdecznie zapraszamy Cię do naszego, kawowego świata- gwarantujemy, że przepadniesz!

Jak otworzyć  kawiarnię? Poradnik Harvest

Jak otworzyć  kawiarnię? Poradnik Harvest

Jak otworzyć kawiarnię? Poradnik Harvest Stwórz dobry biznesplan Twój pomysł wymaga skrupulatnego planu. Możesz to zrobić sam, ale warto skonsultować się ze specjalistą, który posiada niezbędne doświadczenie w tej kategorii, co pozwoli Ci na uniknięcie ewentualnych...

czytaj dalej
AeroPress – jak go używać? Kawa z AeroPressu.

AeroPress – jak go używać? Kawa z AeroPressu.

AeroPress- jak go używać? Kawa z AeroPressu. Czym jest AeroPress i jak parzyć kawę za pomocą tego urządzenia? W tym artykule wyjaśnimy wszystkie zagadnienia związane z tym urządzeniem. Alternatywne sposoby parzenia kawy niewątpliwie podbiły serca większości Kawolubów....

czytaj dalej
Podstawowe błędy w latte art.

Podstawowe błędy w latte art.

Podstawowe błędy latte art.   Na dobrze zaparzoną, aromatyczną kawę składa się wiele czynników. Wpływ mają nie tylko rodzaj ziaren, stopień ich mielenia czy wypalenia, region uprawy, smak i Ph wody wody, jej temperatura czy sposób, w jaki ją przygotowujesz....

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

Informacje kontaktowe

ul. Daszyńskiego 198
44-100 Gliwice

+48 887 733 400

marketing@harvestpoland.pl

Zaobserwuj

Palarnia kawy, szkoła baristów i znacznie więcej!

Cześć! Witamy w Harvest- wyjątkowym miejscu, gdzie wszystkim w żyłach płynie kofeina. To wyjątkowa, polska palarnia kawy, szkoła baristów, sklep - kawa to temat, na którym znamy się najlepiej. Szukasz szkolenia dla baristów na poziomie podstawowym lub zaawansowanym? Interesujesz się alternatywnymi metodami parzenia kawy? Może szukasz specjalistów, którzy przeszkolą Ciebie lub personel w zakresie parzenia kawy, ustawianie młynka, spieniania mleka, podstawowych wzorów latte art? A może masz ochotę na świeżo paloną, dobrą kawę ziarnistą lub mieloną? W takim razie, dobrze, że tu jesteś! Serdecznie zapraszamy Cię do naszego, kawowego świata- gwarantujemy, że przepadniesz!

Jak otworzyć  kawiarnię? Poradnik Harvest

Jak otworzyć  kawiarnię? Poradnik Harvest

Jak otworzyć kawiarnię? Poradnik Harvest Stwórz dobry biznesplan Twój pomysł wymaga skrupulatnego planu. Możesz to zrobić sam, ale warto skonsultować się ze specjalistą, który posiada niezbędne doświadczenie w tej kategorii, co pozwoli Ci na uniknięcie ewentualnych...

czytaj dalej
AeroPress – jak go używać? Kawa z AeroPressu.

AeroPress – jak go używać? Kawa z AeroPressu.

AeroPress- jak go używać? Kawa z AeroPressu. Czym jest AeroPress i jak parzyć kawę za pomocą tego urządzenia? W tym artykule wyjaśnimy wszystkie zagadnienia związane z tym urządzeniem. Alternatywne sposoby parzenia kawy niewątpliwie podbiły serca większości Kawolubów....

czytaj dalej
Podstawowe błędy w latte art.

Podstawowe błędy w latte art.

Podstawowe błędy latte art.   Na dobrze zaparzoną, aromatyczną kawę składa się wiele czynników. Wpływ mają nie tylko rodzaj ziaren, stopień ich mielenia czy wypalenia, region uprawy, smak i Ph wody wody, jej temperatura czy sposób, w jaki ją przygotowujesz....

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

Informacje kontaktowe

ul. Daszyńskiego 198
44-100 Gliwice

+48 887 733 400

marketing@harvestpoland.pl

Zaobserwuj