AeroPress- jak go używać? Kawa z AeroPressu.

Czym jest AeroPress i jak parzyć kawę za pomocą tego urządzenia? W tym artykule wyjaśnimy wszystkie zagadnienia związane z tym urządzeniem. Alternatywne sposoby parzenia kawy niewątpliwie podbiły serca większości Kawolubów. AeroPress jest kolejnym krokiem dla tych, którzy zgłębiają temat dobrej i jakościowej kawy speciality. Dość niepozorne z wyglądu urządzenie pozwala eksperymentować z efektami parzenia świeżo mielonych ziaren nawet podczas podróży czy chociażby wyprawy górskiej. Przekonaj się na własnej skórze (a właściwie na podniebieniu), jakie możliwości daje AeroPress i jak parzyć w nim kawę lepszą niż w kawiarnii.

 

Co to jest AeroPress i co łączy go z frisbee?

Zanim dowiesz się, jak parzyć kawę w AeroPressie, zacznijmy od krótkiego przypomnienie czym jest to urządzenie. AeroPress to dość młode wiekiem urządzenie, które dołączyło do zacnego grona alternatywnych metod parzenia kawy w uwaga-2005 roku. Urządzenie zdobyło uznanie nie tylko wśród zapalonych kawoszy-hipsterów. Wyglądem przypomina dużą strzykawkę, co dodaje mu specyficzny charakter i umożliwia picie wyśmienitej kawy nawet podczas dalekich podróży, wycieczek, wyjazdów w góry. Dużą zaletą AeroPressu jest jego uniwersalność – przy jego użyciu możesz parzyć kawę paloną pod espresso, jak i najlepsze jakościowo kawy jednorodne- arabiki 100% palone na poziomie light roast. To oczywisty wybór dla osób nieznoszących ograniczeń, idealnych proporcji i jednego słusznego sposobu przygotowania kawy. Jedynym ograniczeniem lub minusem AeroPressu jest ilość przygotowywanego naparu – urządzenie pozwala bowiem zaparzyć maksymalnie nieco ponad 200 ml naparu.A więc, co łączy nasze urządzenie do parzenia kawy z frisbee? Odpowiedź jest prosta- jego wynalazca Alan Adler. Twórca Aerobie – latającej obręczy wykorzystywanej w sporcie w sposób podobny do Frisbee. Ten sam człowiek zaprojektował również AeroPress. Potęga internetu spopularyzowała urządzenie i sprawiła, że stało się ono bardzo popularne wśród Kawolubów.

 

 

Czego potrzebujesz, aby poprawnie zaparzyć kawę w tym urządzeniu?

Parzenie kawy w AeroPressie jest bardzo proste! Samo urządzenie nie wystarczy jednak, by przygotować dobry napar. Powinieneś/aś zatem zaopatrzyć się w takie produkty i akcesoria jak:

1. Świeżo palona kawa ziarnista lub mielona – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się 100% arabica, single, pochodzące z jednego regionu. W zależności od tego, jakich smaków i aromatów szukasz w kawie, możesz wybrać kawę wypaloną na poziomie light lub medium. W naszej ofercie znajdziesz wiele kaw perfekcyjnie sprawdzających się w AeroPressie. Spróbuj np.: Peru, Kenii, Hondurasu czy Wykapanej kawy (propozycja mielona). Jeśli szukasz w naparze przyjemnej goryczy, słodyczy i w efekcie naparu bliskiego americano- wybierz ziarna palone na poziomie medium, np. Home Barista 100% Arabika.

2. Młynek do kawy (najlepiej żarnowy) – jeśli posiadasz kawę w ziarnach, musisz ją odpowiednio zmielić przed zalaniem wodą. Pamiętaj, że AeroPress jesty urządzeniem, które nie posiada jasnego przepisu na przyrządzenie kawy. Możesz tutaj eksperymentować. Unikaj młynków nożowych- zamiast mielić, tną one ziarna, które w rezultacie są nierównomierne i źle się zaparzają. Jeśli nie posiadasz budżetu na kupno młynka do kawy, wybierz świeżo paloną kawę mieloną Harvest- Wykapana kawa lub Kawa do szolki.

3. Waga – wystarczy zwykła waga kuchenna, ale Kawolubom polecamy profesjonalne wagi np. Hario. Waga potrzebna jest do precyzyjnego odmierzenia ilości ziaren oraz później- gramatury wody. Lepsze wagi posiadają również stoper, który pozwoli kontrolować Ci czas zaparzania kawy.

4. Papierowe filtry – często dołączone do urządzenia. Bez papierowego filtra nie zrobisz kawy w AeroPressie. Pamiętaj o każdorazowym przelaniu filtra gorącą wodą przed wsypaniem kawy. Następnie wylej wodę- nigdy jej nie zostawiaj w urządzeniu, dzięki temu pozbędziesz się papierowego posmaku.

5. Dzbanek na wodę – możesz zaopatrzyć się w czajnik z odpowiednią wylewką (tzw. goose neck), który precyzyjnie odmierza temperaturę wody lub zagotować wodę w zwykłym czajniku i użyć np. dzbanka do spieniania mleka do zalania Twojej kawy.

Proces parzenia w kilku prostych krokach

Okej, masz już odpowiedni sprzęt i akcesoria. Co dalej? W przypadku AeroPress masz do wyboru dwie metody parzenia.

Metoda klasyczna
1. Włóż uszczelkę do tuby i umieść papierowy filtr na okrągłym sitku – filtr warto przepłukać gorącą wodą, która neutralizuje posmak papieru. W ten sam sposób przepłucz AeroPress, aby go ogrzać, a następnie wylej wodę.
2. Na wadze odmierz 18 gramów świeżo palonej kawy ziarnistej (speciality lub pod espresso). Zmiel ziarna tak, by uzyskać grubość porównywalną do soli kuchennej.
3. Zmieloną kawę umieść w urządzeniu i zalej ją 30-40 ml gorącej wody w temperaturze 90 stopni Celsjusza (wstępne namaczanie ziaren). Po upływie 30 sekund wlej pozostałą wodę i odczekaj minutę lub dwie.
4. Nałóż tłok na cylinder i powoli, płynnym ruchem przeciskaj kawę do dzbanka. Po usłyszeniu charakterystycznego syku przerwij czynność.
Metoda odwrócona
1. Przygotuj 18 g ziaren kawy i zmiel je na drobny piasek.
2. Ustaw tłok tak, by gumowa końcówka znalazła się na górze i delikatnie wsuń tubę.
3. Przygotuj gorącą, przefiltrowaną wodę o temperaturze około 90 stopni Celsjusza, a zmieloną kawę wsyp do AeroPressu.
4. Kawę zalej 30-40 ml wody, zamieszaj napar i odczekaj 30 sekund. Wlej pozostałą wodę, wykonując koliste ruchy.
5. Postaw sitko z papierowym filtrem na górną część tuby i dokręć je.
6. Odwróć AeroPress w stronę kubka i przeciskaj kawę aż do momentu pojawienia się charakterystycznego syku.

Oczywiście, zachęcamy Cię to obejrzenia filmiku, w którym nasza baristka Joanna Szataniak pokaże Ci krok po kroku jak poprawnie zaparzyć kawę w AeroPressie przy pomocy 2 metod parzenia.

Joanna Szataniak

Joanna Szataniak

barista | obsługa eventów

joanna@harvestpoland.com

+ 48 600 399 079