Jak wyczyścić młynek do kawy? ABC pielęgnacji.

Myśląc o perfekcyjnie zaparzonej kawie, często mówi się jedynie o jakości ziarna (niektórzy szukają jedynie ziaren speciality), o jakości wody (np. jej twardości czy PH), odpowiedniej metodzie zaparzania – ekspres, czy metody alternatywne oraz np. poziomie zmielenia kawy. Super ważnym elementem zaparzania kawy jest proces mielenia ziaren. Jednak odpowiedni młynek to dopiero początek. Bardzo istotnym aspektem jest odpowiednia higiena sprzętu- zarówno młynka jak i ekspresu. Jak często czyścić młynek? W jaki sposób? Chemicznie, może mechanicznie? Sprawdźmy to.

Przede wszystkim – miel kawę mądrze…

Oczywiście musimy zacząć od najważniej sprawy – dobrej jakościowo kawy. Pamiętaj, żeby korzystać z lokalnych źródeł, lokalnej palarni lub sprawdzonego importera. Co ciekawe ziarna wysokiej jakości o stopniu wypalenia poniżej drugiego cracku będą dużo mniej szkodliwe dla naszych żaren. Co za tym idzie? Wiąże się to z mniejszą ilością olejków gromadzących się na powierzchni kawy. Kawy o takim stopniu wypału mają również odrobinę większą gęstość, co wiąże się z bardziej równomiernym mieleniem i mniejszą ilością pyłu pozostającą we wnętrznościach naszego młynka. Jest to niezwykle ciekawe zagadnienie nie tylko z punktu widzenia Roastera (wypalacza kawy) ale właśnie użytkownika. Wniosek jest jeden- korzystaj z kawy dobrej jakości (speciality), odpowiednio i równomiernie wypalonej.

Konstrukcja młynka i dlaczego higiena jest ważna?

Zarówno młynek ręczny, jak i automatyczny mają bardzo podobną konstrukcję. W przypadku ręcznego, demontaż żaren umożliwiający czyszczenie zazwyczaj odbywa się przez odkręcenie dolnego żarna poprzez przejście śrubą regulującą mielenie możliwie na jak najgrubsze ustawienie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w młynkach automatycznych, lecz demontowalne żarno to zazwyczaj to górne, niezależne od silnika.
Dlaczego higiena młynka jest ważna? Ziarna kawy posiadają w swojej strukturze olejki. Olejki podczas mielenia są uwalniane i osadzają się wszędzie tam, gdzie przebywaj, tj. na ściankach hoppera, między żarnami, w dolnej części młynka, w okolicy miejsca wysypywania. Olej jak powszechnie wiadomo- jełczeje, może pleśnieć. Dokładnie tak samo zachowuje się olej z ziaren kawy. Zepsute olejki potrafią wpłynąć smak a nawet na konsystencję kawy. Jeśli Twój napar jest bardzo kwaśny i gorzki, pozostawia bardzo nieprzyjemny posmak- to znak, że bezzwłocznie musisz wyczyścić swój młynek do kawy.

Jak wyczyścić młynek do kawy krok po kroku:

1. Sięgnij po kryształki do czyszczenia młynków Puly GRIND.
2. Odmierz odpowiednią ilość kryształków (zawsze przeczytaj instrukcję obsługi).
3. Wsyp tabletki do komory mielenia (tam, gdzie zwykle trafiają ziarna kawy).
4. Zmiel porządnie kryształki.
5. Pozostałość po zmielonych kryształkach wyrzuć.
6. Odmierz porcję kawy, zmiel ją i wyrzuć.
7. Ciesz się czystym młynkiem!
8. Opcjonalnie: wyczyść hopper w zmywarce lub ręcznie z osadu na ściankach.

Dokładność i jeszcze raz dokładność

Aby mieć pewność, że nasz młynek jest doczyszczony, zawsze możesz użyć drewnianego patyczka i pędzla do kolby. W większości młynków należy ustawić młynek na najgrubsze możliwe mielenie (nawet poza skalę). Po wysunięciu pojemnika na ziarna dostaniemy pełny dostęp do żaren. Aby nie uszkodzić tych części młynka unikaj metalowych elementów, zastąp je drewnianymi.
James Hoffmann powiedział kiedyś, że “Twój ekspres ciśnieniowy nigdy nie jest zbyt czysty”. Uważamy, że to samo dotyczy młynka. Higiena sprzętów kawowych ro niezbędny element parzenia kawy. Tak abyś mógł/mogła cieszyć się naparem o najwyższej jakości.

Higiena młynka to podstawa!

Jeżeli jesteś prawdziwym smakoszem kawy to pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że najlepszy trunek powstaje ze świeżo zmielonych ziaren- tutaj nie ma co dyskutować. Wiesz również, że “stare” zmielone ziarna, wymieszane z “nowymi” mogą spowodować, że Twoja kawa nie będzie smakowała tak, jak tego oczekujesz.

W związku z tym staraj się przecierać-odkurzać wnętrze swojego młynka oraz hopper (zwłaszcza okolice ostrzy!) po każdej operacji mielenia. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się ziaren w głębsze rejony urządzenia, a co najważniejsze – sprawisz, że każda poprawnie zaparzysz kawę.

Czyszczenie młynka do kawy za pomocą tabletek/kryształków

Jednym z najpopularniejszych metod czyszczenia młynka jest regularne używanie tabletek/kryształków. My serdecznie polecamy kryształki do czyszczenia Puly Grind. Przeznaczone do czyszczenia młynków gastronomicznych, jak również do ekspresów automatycznych z wbudowanym młynkiem. Kryształki usuwają pozostałości tłuszczów i pleśni, absorbują oleje i usuwają osady. Nie pozostawiają pyłu i są bezpieczne w użytkowaniu.

Joanna Szataniak

Joanna Szataniak

barista | obsługa eventów

joanna@harvestpoland.com

+ 48 600 399 079