Jak zrobić espresso? Kilka wskazówek jak powinno wyglądać i smakować.

Wyobraź sobie, że jest letni poranek. Jesteś we Włoszech i decydujesz się zjeść świeżego rogalika w pobliskiej kawiarni. Dostajesz do niego wybitne, podwójne espresso. Gęste, aromatyczne i pełne pobudzającego smaku. Zapamiętasz go prawdopodobnie na długie miesiące.

Zacznijmy od podstaw. Espresso jest to nazwa sposobu przygotowywania kawy w specjalnym ekspresie (kolbowym, automatycznym), poprzez przepuszczenie 25-35 ml gorącej wody pod ciśnieniem 8,5-9,5 bara przez bardzo drobno zmielone, dokładnie i równomiernie ubite ziarna kawowca. Espresso to również nazwa uzyskanego w ten sposób napoju i baza do wszelakich kaw mlecznych. Mieszanki zazwyczaj składają się z różnych odmian arabik, wraz w połączeniu z robustą- jednak o tym w dalszej części tekstu.

Kawa ziarnista pod espresso. Jaką wybrać?

Dobra kawa ziarnista to podstawa. Ale co to konkretnie oznacza? Bardzo często w wyborze mieszanki kierujemy się ceną. Wydaje się czasem, że im droższe ziarno, tym lepsze. Nie zawsze tak jest! Oczywiście, kupując kawę ziarnistą w markecie, gdzie cena za kilogram waha się w okolicy 30-40 zł za kilogram możemy być prawie pewni, że jest to kawa niskogatunkowa.

W wyborze odpowiedniej paczki kawy kieruj się kilkoma aspektami: datą palenia, typem opakowania, rodzajem ziaren oraz zapachem.

Data palenia – szczególnie zwracaj uwagę na ten aspekt. Większość dobrych palarni, w tym nasza- Harvest, nie ukrywa daty palenia ziaren. Zasada jest prosta- im świeżej tym lepiej. Kawa, która była wypalona rok temu nie może mieć tych samych właściwości smakowych, co taka wypalona 2 tygodnie temu.

Typ opakowania – nie da się ukryć, że na polskim rynku jest wiele typów opakowań do przechowywania kawy. My zwracamy jednak uwagę, aby wybierać kawy zapakowane w opakowania z zaworkiem zwrotnym oraz struną. Zaworek zwrotny spełnia bardzo ważną rolę- wypuszcza z paczki kawy dwutlenek węgla, jednocześnie nie przepuszczając tlenu do środka opakowania. Istotną rolę pełni również grubość materiału na ściankach opakowania oraz wypełnienie wewnątrz. Kawa ziarnista w opakowaniu tego typu dłużej zachowa świeżość oraz aromat.

Kawa ziarnista – jak ją zmielić pod espresso?

Dobry młynek to nie tylko profesjonalne maszyny za tysiące złotych. Jeśli masz fantastyczną kawę ziarnistą, w której ziarna są idealnie zbalansowane w smaku, dobrze zmineralizowaną wodę osobę, która przygotowuje espresso za Ciebie, a smak jest ciągle rozczarowaniem to znak, że problem może tkwić w mieleniu. Najprawdopodobniej przyczyną są tępe bądź źle skalibrowane żarna. Porządny młynek z równo zainstalowanymi, ostrymi żarnami z wysokiej jakości materiału to kolejny mus. Kawę do espresso w ekspresie kolbowym mielimy drobno (ale nie na puder, ziarenka pod palcami powinny być wyczuwalne!).

Dystrybucja kawy

Jeśli posiadasz ekspres kolbowy, bardzo ważną częścią procesu zaparzania espresso jest odpowiednie ułożenie zmielonej kawy w kolbie. Aby to zrobić, musisz posiadać w swojej kolekcji akcesoriów baristycznych tamper. Pamiętaj, że równe ubicie kawy to klucz do równomiernego zaparzenia espresso.

Espresso – rodzaj ziaren

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest sama kawa. Oprócz odpowiedniego wypału, wybierajmy sprawdzone źródła- palarnie, które bazują na ziarnach speciality. Oprócz równego wypału, na poziomie medium roast (takie rekomenduje nasza palarnia), ziarna speciality nie są połamane, są równej wielkości, nie posiadają defektów itd.

Dobre espresso możemy uzyskać zarówno zaparzając blend oraz singla. W Harvest posiadamy kilka mieszanek właśnie pod taką kawę: Arabika 100% (aromaty amaretto, migdałów, czekolady, karmelu), 70/30 (karmel, migdał, prażone orzechy). Oprócz tego dwa klasyki: Espresso Blend 80/20 z cudownymi nutami czekolady, orzechów i pomarańczy oraz nasza propozycja do ekspresów automatycznych Automat blend 60/40. Wszystkie nasze mieszanki są wypalane na poziomie medium roast, aby nie przepalić wysokogatunkowego ziarna, uzyskać jak najlepszy aromat, szlachetną goryczkę, słodycz czekolady czy owoców. Wszystko to składa się na ostatni aspekt- zapach. Dzięki temu, że nasze opakowania mają zaworek zwrotny, naciskając na paczkę kawy możesz poczuć cudowny aromat kawy. Jeśli ziarna są stare, źle wypalone- możesz poczuć to od razu.

Joanna Szataniak

Joanna Szataniak

barista | obsługa eventów

joanna@harvestpoland.com

+ 48 600 399 079