Kawa speciality z Nikaragui – ciekawy wybór do Twojej domowej kawiarni

Kawa z Nikaragui- brzmi egzotycznie, nietypowo i ciekawie. Czego możesz spodziewać się po ziarnach z tego regionu świata? Zacznijmy od kilku podstawowych informacji o tym regionie oraz plantacjach.

Nikaragua a właściwie Republika Nikaragui  to państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy a Kostaryką na południu. Państwo to zachwyca wspaniałymi, piaszczystymi plażami, licznymi atrakcjami dla miłośników natury i autentycznym, karaibskim klimatem. Stolicą Nikaragui jest miasto Managua, które położone jest w zachodniej części państwa nad Jeziorem o tej samej nazwie. Zamieszkuje je aż 2 miliony osób co sprawia, że poza częścią Meksyku jest to najliczniejsze i największe miasto Ameryki Środkowej.

Flaga Nikaragui składa się z trzech poziomych pasów, dwa błękitne przedzielone są pasem białym. Symbolizuje to pokój, jedność i wolność, a także błękitne wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Pośrodku flagi znajduje się trójkąt – symbol równości – oraz co więcej wizerunek wulkanów, czapki frygijskiej i tęczy.

Nikaragua jest dużym producentem kawy i bawełny. W tym rolniczym państwie uprawia się również kukurydzę, tytoń, banany i rośliny strączkowe.

Niestety, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelakie podróże, które nie są konieczne do Nikaragui, między innymi w związku z niestabilną sytuacją polityczną.

Plantacja El Limoncillo

Nasza kawa speciality ta pochodzi z plantacji należącej do rodziny Mierisch, jednych z najstarszych i najbardziej renomowanych plantatorów w Nikaragui i Hondurasie, mającej w tych krajach 9 farm. El Limoncillo to plantacja założona w 1908 roku, która niezmiernie cieszy się dobrą sławą, a jej kawy są często nagradzane (kawa Finca dwukrotnie zdobyła nagrodę Cup of Excellence, czyli kawowego Oscara).

Owa plantacja jest dość duża (170 ha), kawowce uprawia się na niej tradycyjnymi metodami. Owoce są ręcznie zbierane (hand picked), a następnie są obrabiane w stacji przetwórczej Don Esteban, również podobnie renomowanej i posiadającej certyfikat UTZ do pracy z kawami organicznymi.

Kawy z plantacji Finca El Limoncillo posiadają pełnie smaku i wyczuwalne nutay czekolady mlecznej. Mają bardzo małą kwasowość i naturalną słodycz.

kawa el limoncillo
plantacja el limoncillo nikraragua

Jakie metody będą odpowiednie do zaprzenia kawy z Nikaragui?

Nikaragua El Limoncillo to niezwykle słodka i aromatyczna propozycja. 100% arabika wypalona na poziomie light roast (jasno) to propozycja idealna do wszystkich metod przelewowych- drip V60, Chemex, AeroPress, syfon, ekspres przelewowy. Wyczujesz w niej przyjemną słodycz cukru trzcinowego, nuty suszonej figi oraz aromat czarnej herbaty.

Nasza ulubiona metoda parzenia tych ziaren to zdecydowanie Chemex oraz ekspres przelewowy Moccamaster. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu na YouTube, w którym pokazujemy jak zaparzyć kawę właśnie w Chemexsie.

Nikaragua – historia uprawy kawy w tym kraju

“Kariera” uprawy kawy w Nikaragui rozpoczęła się już  w połowie XIX wieku, czyli w okresie, w którym produkcja kawy była intensywnie wspierana przez rząd kraju. W tym czasie większość plantacji skupiała się w rękach największych (najbardziej wpływowych) rodzin, a roczna produkcja nasion kawowca sięgała 6 tysięcy ton generując dochody w wysokości 55% krajowego budżetu.

Rozwijający się prężnie przemysł kawowy uległ załamaniu dopiero w latach 70-tych XX wieku, w wyniku powstań rewolucyjnych i wojny domowej trwającej do końca lat 80-tych. Powolna odbudowa i ponowny rozwój agrokultury kawowej w Nikaragui nastąpił na początku lat 90-tych, gdy sytuacja polityczna uległa stabilizacji.

Plantacje kawy obecnie

Największe, najbardziej dochodowe i najpopularniejsze plantacje nasion kawowca znajdują się obecnie w trzech regionach Nikaragui: Matagalpa, Segovia, Jinotega.
Uprawiane są tutaj wyłącznie ziarna Arabiki w klasycznych jej odmianach – Bourbon, Maragogype, Caturra, Pacas. Oprócz tego, Nikaragua dostarcza nowości na rynku kawowym. Mowa tutaj o  mieszance odmiany Pacas i Maragogype, znana pod nazwą Pacamara, charakteryzująca się podłużnymi ziarnami o dużej wielkości i niezwykle bogatym profilem smakowym z wyczuwalnymi nutami kwiatów i cytrusów.

Krzewy kawowca w Nikaragui uprawiane są zazwyczaj na dużych wysokościach, niewielkich plantacjach o maksymalnej powierzchni sięgającej 3 hektarów, ocienionych innymi drzewami, co w efekcie zapewnia powolne dojrzewanie owoców (wpływa to oczywiście na smak i jakość ziaren), zbieranych ręcznie, suszonych na słońcu, poddawanych obróbce „na mokro” i ponownie suszonych. Krzewy kawowca dojrzewają na wysokości między 1 100 a 1 400 m n.p.m.. Czas zbiorów w Nikaragui przypada na okres od stycznia do maja.

Kawa z Nikaragui charakteryzuje się zróżnicowanym i bardzo bogatym bukietem smakowym. Dodatkowo wprawionych smakoszy kawy urzeknie korzenny i kakaowy aromat. W jednej filiżance kawy możemy poczuć np. dojrzałe truskawki, słodkie brzoskwinie i jabłka przeplatane nutą jaśminu, gorzkiej czekolady, a nawet karmelu. Większość plantacji kawy w tym kraju zlokalizowanych jest w jej centralnych, górskich obszarach, w górach położonych od 1150 do 1300 m. n.pm. To właśnie jest tajemnicą kwiatowego zapachu, zmieszanego z wysokiej jakości kwasowością.

Co ciekawe…
Przeważająca większość terenów, zwłaszcza w regionie Jinotego, należy do Indian z plemienia Chorotega, a plantacje kawy są w Nikaragui objęte programem Women’s Fund Projects, mającym na celu poprawę złej sytuacji kobiet poprzez zapewnienie im stałego miejsca pracy.

kawa nikaragua
kawa speciality z nikragui
kawa speciality nikaragua harvest
kawa speciality z nikragui

Joanna Pawlik

marketing | Social Media

joanna@harvestpoland.com

+ 48 887 733 400