Podstawowe błędy latte art.

 

Na dobrze zaparzoną, aromatyczną kawę składa się wiele czynników. Wpływ mają nie tylko rodzaj ziaren, stopień ich mielenia czy wypalenia, region uprawy, smak i Ph wody wody, jej temperatura czy sposób, w jaki ją przygotowujesz. „Kremowość” tekstury z mleka oraz apetyczny wygląd przesądza o tym czy chcemy napić się naparu, czy jednak nie. Z tego też powodu różne kawiarnie, a przede wszystkim bariści prześcigają się, tworząc różnorodne kompozycje smakowe, stosując odmienne sposoby serwowania oraz wymyślając nowe wzory na kawie. W końcu kto nie lubi kawy z rysunkiem właśnie dla niego? Jednak jakie błędy możemy popełnić, podczas malowania mlekiem na kawie? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się jak nie popełniać błędów, które mogą popsuć efekt na kawie.

Latte art- co to takiego?

Tak naprawdę, latte art to „po prostu” sztuka dekorowania serwowanej kawy mlekiem. Nie jest to skomplikowana czy nieosiągalna czynność, szczególnie dla osób zainteresowanych tematem kawy.  Ponadto, nie potrzebujesz drogich czy zaawansowanych sprzętów, aby cieszyć się pięknym sercem na cappuccino.

Jako solidną podstawę musimy uznać: dobrze zaparzone espresso oraz poprawnie steksturowane mleko. Temperatura spienionego mleka powinna wynosić między 60-65°C, a konsystencją przypominać jogurtowy napój, pozbawiony bąbelków. Aby uzyskać taki efekt, najlepiej użyć spieniacza zamontowanego w ekspresie lub uwaga- french press (domowa opcja).Poprawna tekstura sprawi, że espresso idealnie połączy się z mlekiem, nie oddzielając nieprzyjemnej i gorzkiej pianki od gorącego i intensywnego espresso (gorzka pianka może powstać również, kiedy zbyt mocno podgrzejemy mleko).  Ważna jest także jednolita struktura spienionego mleka. Aby to uzyskać, wystarczy mocno uderzyć dzbankiem w stół oraz dokładnie wymieszać teksturę.

Jakie błędy możesz popełnić podczas spieniania mleka w ekspresie ciśnieniowym?

Po pierwsze – nienapowietrzone lub słabo napowietrzone mleko. Dzieje się tak, kiedy zbyt szybko zanurzysz dyszę spieniającą w mleku (nie pozostawisz jej na powierzchni odpowiednią ilość czasu). Napowietrzenie zbyt krótkie spowoduje zbyt płynną konsystencję mleka. Jeśli mleko nie ma tekstury usłyszysz charakterystyczny, nieprzyjemny dźwięk.

Po drugie- zbyt napowietrzone mleko. W tym przypadku mamy sytuację odwróconą- dysza spieniająca znajdowała się na powierzchni mleka zbyt długo. Konsystencja mleka charakteryzuje się wieloma bąbelkami, jest zbyt zbita i nie nadaje się do malowania mlekiem na kawie.

Co może pójść nie tak podczas wykonywania latte art?

Zacznijmy od zbyt wysokiego strumienia nalewania. Spowoduje to wpadnięcie tekstury z mleka pod cremę i w wyniku tego, nie wydostanie się ona na powierzchnię kawy.

Zbyt niskie nalewanie – w wyniku tego „zalewamy” kawę dużym strumieniem mleka nie pozostawiając miejsca na tworzenie latte art.

Zbyt szybki ruch ręki podczas malowania- zbyt szybkie wylewanie mleka nie pozwala nam na kontrolowanie strumienia, mleko rozlewa się zbyt szybko i tekstura wychodzi na wierzch kawy, tworząc białą plamę.

Zbyt wolny ruch ręki – na przykładzie rozety- zbyt wolne ruchy ręką podczas latte art powodują rozmazanie się wzoru, co tym samym wprowadza chaos wizualny.

Zła symetria – jeśli opanowałeś/aś podstawowe wzory na kawie np. serce czy rozetę, zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie filiżanki kawy podczas tworzenia latte art. Nieodpowiednia symetria może spowodować, że klient czy nasz gość dostanie kawę z odwróconym sercem, co może skojarzyć się tylko z jednym 🙂

Wykończenie wzoru – zbyt szybkie zakończenie wykonywanego wzoru może skończyć się porażką. Zachowaj w tym przypadku spokój- nie śpiesz się podczas tworzenia latte art. Jeśli widzisz, że serce czy rozeta zaczynają Ci wychodzić, nie pozwól by wykończenie wzoru, czyli ten ostatni ruch ręką popsuł cały efekt. Odpowiednie wykończenie wzoru łączy się z podniesieniem dzbanka do góry, co znacznie zwęża strumień mleka i delikatne dokończenie latte art.

Przerwanie strumienia- pamiętaj o tym, że sztuka latte art opiera się na delikatnych, a zarazem zdecydowanych ruchach dzbankiem. Ten ruch musi być płynny, równomierny, płynny. Nigdy nie przerywaj strumienia mleka- wzór nam wtedy nie wyjdzie.

Koniecznie sprawdź nasz film na Youtube, w którym pokażemy Ci jak wyglądają wyżej opisane błędy, a Rafał poinstruuje Cię jak odpowiednio wykonać latte art

Latte art- co potrzebujesz?

Aby zacząć swoją przygodę z latte art musisz posiadać przede wszystkim dzbanek o pojemności 0,3 litra lub 0,6 litra lub litrowy. Do dzbanka 0,3 dozujemy ok. 190 ml zimnego mleka, do dzbanka 0,6 dozujemy 300 ml mleka a do dzbanka litrowego- 450 ml mleka.

Jeśli posiadasz ekspres kolbowy, bardzo ważną częścią procesu zaparzania espresso jest odpowiednie ułożenie zmielonej kawy w kolbie. Aby to zrobić, musisz posiadać w swojej kolekcji akcesoriów baristycznych tamper. Pamiętaj, że równe ubicie kawy to klucz do równomiernego zaparzenia espresso.

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór dzbanków do spienienia mleka- masz do wyboru podstawowe dzbanki stalowe, kolorowe, białe, czarne a nawet metaliczne- złote, srebrne, miedziane. Zwróć uwagę na „dziubek”- nie może być on zbyt szeroki ani wąski- wtedy nasze latte art może nie wyjść lub być bardzo trudne do zrobienia.

Oprócz dzbanka, aby poprawnie spienić mleko musisz posiadać ekspres ciśnieniowy z dyszą lub uwaga- french press (akcesoriumdo zaparzania kawy lub herbaty). Drugie urządzenie sprawdzi się równie dobrze, jednak musisz pamiętać, aby przed napowietrzeniem mleka, dobrze je zagrzać- do około 60-65 stopni.

Po trzecie, odpowiednia  filiżanka. Jest to kolejny element, który znacznie ułatwi nam malowanie mlekiem. Zwróć uwagę na to jaką pojemność ma Twoja ulubiona filiżanka (czy nie jest za duża). Warto wybierać porcelanę o szerokim rondzie oraz niezbyt głębokie- w ten sposób idealnie połączysz espresso z mlekiem.

 

Joanna Szataniak

Joanna Szataniak

barista | obsługa eventów

joanna@harvestpoland.com

+ 48 600 399 079